Výroba želatiny a želatinových produktů pomocí multiplexních čerpadel a systémů LEWA

Systémy a čerpadla LEWA se používají při výrobě želatiny a želatinových výrobků v různých fázích výrobního procesu.

Jak vysoušecí proces (přechod z gelové konzistence do pevného stavu), tak následné dávkování receptu a přidání želatiny do finálních výrobků (cukrovinky, fondán, výroba jogurtů apod.) vyžaduje velmi přesné a sterilní dávkování.

Řešení

Společnost LEWA nabízí řadu řešení, která lze využít v různých fázích výrobního procesu želatiny:

 • Společnost LEWA nabízí multiplexní čerpadla i kompletní systémy jakožto hygienické alternativy celkového výrobního procesu želatiny.
 • Pro každou složku receptury, která je součástí dávkovacího procesu, se používá jeden dávkovací agregát (který se skládá minimálně z dávkovacího čerpadla a statického mixéru).
 • Multiplexní procesní čerpadla LEWA s hygienickými membránovými hlavicemi představují zavedený způsob sterilního dávkování želatiny do chladicího boxu (s následným rozmělněním a vysoušením).
 • Multiplexní čerpadla LEWA dávkují s vysokou přesností, a to i při zpětném tlaku 20 až 50 bar, k němuž dochází během vysoušení.
 • V projektové fázi jsou provedeny výpočty týkající se potrubí pro optimalizaci podmínek na sací straně.
 • Mokré součásti jsou testovány a zdokumentovány v souladu s FDA a USP třídy VI
 • Certifikace materiálů v souladu s EN 10204 3.1
 • Strojní leštění povrchů (1.4571: RA < 0,8 µm) nebo elektrické leštění (1.4435: RA < 0,5 µm)
 • Jednoduché čistění v souladu s uznávanými průmyslovými standardy (EHEDG, QHD, FDA a USP třídy VI).
 • Čerpadla lze sterilizovat horkou vodou nebo párou při teplotě až 150 °C.
Gelatine prodction LEWA ecoflow multiplex pump

Pozadí

Jak se želatina vyrábí?

Je třeba rozlišovat mezi kostní želatinou, která se získává z dlouhých nožních kostí telat a skotu, a kožní želatinou, která se získává z koželužního odpadu, vepřových kůží a hlav krav či skotu.

Kosti jsou očištěny, rozsekány a vyluhovány. Pro odstranění fosforečnanu trivápenatého z tkáně kostí se používá roztok kyseliny chlorovodíkové. Následuje opakované ponoření do vody a ošetření vápennou vodou („vápnění“). Jako další krok se provádí neutralizace kyseliny a další oplachovací procedury.

Želatina se získává z kolagenu vypláchnutého z kostí v několika krocích, prochází procesem předčistění v separátorech a následnou filtrací.

Filtrace je typický příklad využitelnosti dávkovacích čerpadel: Do nánosového filtru je přidána křemelina nebo perlitová suspenze. Průtoky jsou nižší než 360 l/h a tlaky nižší než 8 bar.

Separací lze získat vodní roztok želatiny s koncentrací cca 6 %. Obsah želatiny lze zvýšit na cca 30 % pomocí jednostupňového nebo vícestupňového odpařovacího zařízení. Viskozita dosahuje až 1 500 mPa∙s. Tento roztok je nyní přiveden do vysoušecího procesu.

To je hlavní oblast využití multiplexních čerpadel. Úkolem těchto čerpadel je bezbakteriové dávkování želatiny do chladicího boxu, po němž následuje rozdělení a vysoušení. Při přechodu z gelového do pevného stavu dochází k zpětnému tlaku 20 až 50 bar.

Produkty

Membránové dávkovací čerpadlo LEWA ecoflow

LEWA ecoflow diaphragm metering pump

Membránové dávkovací čerpadlo ecoflow® od společnosti LEWA je skutečně univerzálním prostředkem pro dávkování a směšování a lze jej používat ve všech průmyslových oborech.

Čerpadla LEWA ecoflow pro sanitární/hygienické systémy

LEWA ecoflow sanitary food pump

Membránové dávkovací čerpadlo ecoflow® pro sanitární/hygienické systémy jsou ideální pro potravinářské a farmaceutické produkty.

Utěsněné pístové dávkovací čerpadlo LEWA ecoflow

LEWA ecoflow packed plunger metering pump

Utěsněné pístové dávkovací čerpadlo LEWA ecoflow® je vysoce výkonné a ekonomické dávkovací čerpadlo pro jednoduché čerpání nebo dávkování.

Membránové dávkovací čerpadlo LEWA ecodos

LEWA ecodos mechanical diaphragm pump

Mechanické membránové dávkovací čerpadlo ecodos® od společnosti LEWA je vhodné pro všechny úkoly čerpání a dávkování v nízkotlakém rozsahu.

Čerpadla LEWA ecodos pro sanitární/hygienické systémy

LEWA ecodos food pump

Membránové dávkovací čerpadlo LEWA ecodos® pro sanitární/hygienické systémy jsou ideální pro potravinářské a farmaceutické produkty v nízkotlakém rozsahu.

Procesní čerpadlo LEWA triplex

LEWA triplex high pressure pump for process engineering

LEWA triplex je nejkompaktnějším procesním čerpadlem určeným pro vysokotlaké procesy ve všech průmyslových oborech. Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme!

Čerpadlo s rotačním pístem Pomac

Pomac rotary lobe pump PLP

Flexibilní čerpadla pro hygienické standardní aplikace až po komplexní sterilní aplikace s ředěnou kapalinou, viskózní média a média citlivá na smyk. Hygienické čerpadlo s rotačními písty (rotační objemové čerpadlo).

Odstředivé čerpadlo Pomac

Pomac centrifugal pump

Odstředivá čerpadla Pomac z nerezové oceli, jež jsou určena pro média s nízkými hodnotami viskozity, vynikají díky svým optimálním hydraulickým vlastnostem, jedinečným modulárním provedením a také díky četným možnostem dostupným v oblasti hřídelových těsnění. Technologie: Hygienické odstředivé čerpadlo z nerezové oceli

Specifické výrobní jednotky zákazníků

LEWA metering and mixing system

Společnost LEWA vyvíjí kompletní systémy pro dávkování, směšování a plnění kapalin. Kontaktujte nás a my vám poradíme!

Dávkovací systémy podle specifických požadavků zákazníka

LEWA metering system

Společnost LEWA poskytuje zakázkové dávkovací systémy podle vašich specifikací. Důvěřujte našim zkušenostem s dávkovací technologií z různých průmyslových oborů získaným v průběhu 60 let.

Kontaktní osoba

 • Sales Office Czech Rep.
 • LEWA NIKKISO Austria GmbH (odštěpný závod)
 • +420 5 432360-52
 • office@lewa.cz

Najděte si vhodnou řadu produktů pomocí navigátoru.

Pump Navigator

Nenechte si utéct žádné novinky. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zaregistrovat